Praska do plasteliny

Niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu każdej uczelni odgrywa jej portret zarówno zewnętrzny jak i wewnętrzny. Kształtowanie i podtrzymywanie wizerunku Akademii jest kluczowe w procesie pozyskiwania nowych studentów Uczelni i wykształcania godnych absolwentów. Wychodząc naprzeciw tym potrzebom koło naukowe „AluminaTi” stworzyło modelową prasę do symulacji wyciskania współbieżnego i przeciwbieżnego metali nieżelaznych i ich stopów.

Obszar wiedzy, który obejmuje szeroko rozumianą przeróbkę plastyczną metali wymaga od adeptów doskonałej wyobraźni przestrzennej oraz umiejętności wyobrażenia zjawisk związanych z płynięciem metali, które są niezbędne do elementarnego wykształcenia każdego absolwenta naszego wydziału. Udoskonalenie tych umiejętności zapewnia konstrukcja stanowiska z odpowiednio dobranego, przeźroczystego materiału, który umożliwia obserwację zjawisk zachodzących podczas procesu wyciskania. Projekt doskonale wpisuje się w hasło „Powiedz mi a zapomnę, pokaż a zapamiętam, daj dotknąć a zrozumiem”, ponieważ w trakcie pokazu studenci z koła naukowego mogą opanowywać do perfekcji wspomniane wyżej zdolności. Ponadto mogą oni występować na zajęciach pierwszego i drugiego roku udostępniając młodszym kolegom efekty swej pracy pokazując, że to co wydaje się na pierwszy rzut oka nie do zrozumienia w istocie jest banalnie proste.

Ponadto w dalszym etapie planujemy zwiększyć zasięg naszego projektu poprzez nakręcenie i udostępnienie filmu promocyjnego z budowy urządzenia oraz filmu edukacyjnego przedstawiającego oraz tłumaczącego procesy zachodzące w procesie wyciskania metali i ich stopów.

Prasa została skonstruowana z materiałów lekkich oraz przeźroczystych, które umożliwiają jej transport oraz możliwość zaobserwowania zjawisk zachodzących podczas procesu. Cała prasa została zbudowana jako narzędzie modułowe pozwalające na wymianę matryc jak i samego recypienta, co umożliwia na dowolne dobieranie parametrów procesu wyciskania.

Matryca w kształcie „x”

                                  

Matryca w kształcie „logo WMN”