Matryce do wyciskania

Studenci koła naukowego AluminaTi w ramach poszerzania swojej wiedzy oraz zainteresowań realizują wiele projektów naukowo-badawczych. Jedną z podstawowych dziedzin ich działalności jest przeróbka plastyczna metali, a w szczególności proces wyciskania współbieżnego oraz przeciwbieżnego. Do realizacji tych zagadnień młodzi adepci mają możliwość korzystania z 100t półprzemysłowej prasy hydraulicznej będącej na wyposażeniu Katedry Nauki o Materiałach i Inżynierii Metali Nieżelaznych.

W roku 2016/2017 otrzymaliśmy dofinansowanie z Grantów Rektorskich, dzięki niemu wyprodukowaliśmy zestaw matryc o skomplikowanych kształtach oraz przebudowaliśmy recypient co umożliwiło wyciskanie profili m. in z takich materiałów jak stopy aluminium czy miedzi. Zaprojektowaliśmy również matryce, które odwzorowują m. in. logo wydziału (Rys. 1) otrzymane wyroby można później z powodzeniem wykorzystywać w celach edukacyjnych jak i promocyjnych.

                                                          

Rysunek 1. Przykładowa matryca wraz z gotową kompozytową prasówką w kształcie logo Wydziału Metali Nieżelaznych

W kolejnym etapie realizacji projektu, narzędzia zostaną poddane dodatkowym zabiegom obróbki cieplno-chemicznej w procesie azotowania gazowego oraz plazmowego. Dzięki tym zabiegom będziemy mieli możliwość zbadać ich wpływ na żywotność matryc oraz jakość otrzymanej powierzchni wyrobu. Proponowana tematyka projektu jest ściśle związana z aktualnymi problemami jakie możemy spotkać w skali przemysłowej.

Wytworzone w ten sposób prasówki planujemy pokazywać na festiwalach nauki, czy też dniach otwartych.